facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Jedlé gaštany vás ohromia svojimi možnosťami v modernej slovenskej kuchyni

Jedlé gaštany sú spojené s jeseňou možno viac než akékoľvek iné plody. Ich vôňa, šíriaca sa z pouličných stánkov alebo z rúry, dokáže v okamihu vyvolať nostalgické spomienky na chladné večery, teplé šály a prechádzky pod padajúcim lístím. Napriek tomu, že sa o nich často hovorí len ako o sezónnej pochúťke, jedlé gaštany majú prekvapivo bohaté využitie a zohrávajú významnú úlohu aj z hľadiska výživy a zdravia. Aké majú účinky, ako sa dajú pripraviť a prečo by si mali nájsť cestu do viac než len jedného jesenného receptu?

Čo sú vlastne jedlé gaštany?

Jedlé gaštany pochádzajú z gaštanovníka jedlého (Castanea sativa), ktorý rastie hlavne v Stredomorí, ale aj v niektorých oblastiach strednej Európy. Na rozdiel od nejedlých pagaštanov (tzv. konských gaštanov), ktoré poznáme z mestských parkov, plody gaštanovníka sú výživné, chutné a bezpečné na konzumáciu. Nie je teda divu, že boli po stáročia dôležitou súčasťou jedálnička v oblastiach, kde sa obilie ťažko pestovalo – gaštany totiž obsahujú dostatok sacharidov a vlákniny, aby mohli nahradiť aj chlieb či zemiaky.

Aké majú jedlé gaštany účinky na zdravie?

Jedlé gaštany sú neobvyklé tým, že napriek sladkej chuti majú pomerne nízky obsah tuku – v porovnaní napríklad s vlašskými alebo lieskovými orechmi. Sú bohaté na komplexné sacharidy, ktoré sa v tele uvoľňujú pomaly, a tak pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Obsahujú tiež vitamín C, čo je medzi orechmi a semenami výnimočné, a významné množstvo vitamínov skupiny B, predovšetkým B6, ktorý podporuje správnu činnosť nervového systému.


Vyskúšajte naše prírodné produkty

Z minerálnych látok vynikajú draslíkom, horčíkom a meďou. Draslík je dôležitý pre srdce, horčík pomáha zvládať stres a meď podporuje imunitu. Vďaka vysokému obsahu vlákniny podporujú trávenie a správnu funkciu čriev. Sú prirodzene bezlepkové, a tak sa skvele hodia aj pre celiatikov.

A čo je možno najprekvapivejšie – gaštany sa využívajú aj v tradičnej čínskej a ľudovej medicíne, kde sa ich konzumácia odporúča napríklad pri únave, artritíde alebo oslabenej slezine. Podľa niektorých výskumov môžu mať vďaka svojmu zloženiu aj antioxidačné účinky.

Ako pripraviť jedlé gaštany?

Tajomstvo úspešnej prípravy spočíva v jednej drobnosti, na ktorú často zabúdame: gaštany je nutné narezať, než sa začnú tepelne upravovať. Inak pri pečení alebo varení explodujú a zanechajú neporiadok v rúre alebo hrnci.

Existujú dva základné spôsoby, ako pripraviť jedlé gaštany: varením alebo pečením. Oba majú svoje výhody. Varené gaštany sú mäkšie a hodia sa napríklad ako základ do pyré alebo do polievok. Pečené majú zas výraznejšiu chuť a voňajú doslova po jeseni.

Postup prípravy pečených gaštanov

  1. Gaštany umyte a osušte.
  2. Každý plod ostrým nožom z vrchnej strany narežte do kríža – len šupku, nie dužinu.
  3. Predhrejte rúru na 200 °C.
  4. Gaštany rozložte na plech (najlepšie na papier na pečenie) a pečte 20–25 minút.
  5. Ešte teplé ich ošúpte – idú totiž ľahšie než za studena.

Pečené gaštany sa dajú jesť len tak, s trochou soli alebo masla. Ale ich využitie je oveľa širšie – dajú sa pridávať do šalátov, krémových polievok, plnky, alebo dokonca do dezertov.

Recept na gaštanové pyré

Hľadáte jednoduchý a zdravý recept z jedlých gaštanov? Pyré je skvelou voľbou. Hodí sa ako príloha k mäsu, do zeleninových tanierov alebo ako základ sladkého krému.

Suroviny:

  • 500 g varených alebo pečených jedlých gaštanov (ošúpaných)
  • 200 ml rastlinného alebo kravského mlieka
  • štipka soli
  • voliteľne: lyžička masla alebo kvapka vanilkového extraktu, ak pripravujeme sladkú variantu

Postup:

Gaštany dajte do mixéra, pridajte mlieko a ostatné prísady. Mixujte dohladka. Podľa potreby pridajte viac tekutiny. Pyré by malo byť krémové a jemné. V chladničke vám vydrží niekoľko dní a dá sa aj zmraziť.

Jedlé gaštany v kuchyniach sveta

V Taliansku sú jedlé gaštany bežnou surovinou. Pripravujú sa na mnoho spôsobov – od jednoduchého pečenia po náročnejšie dezerty ako je marrons glacés, teda kandizované gaštany. Vo Francúzsku sa z nich robí slávne pyré „crème de marrons", ktoré sa podáva s palacinkami alebo sa používa do koláčov. V Japonsku sú súčasťou novoročného jedla kurikinton, sladkého zemiakovo-gaštanového pokrmu symbolizujúceho šťastie a bohatstvo.

U nás sa zatiaľ obmedzujeme skôr na konzumáciu pečených gaštanov, ale aj to sa pomaly mení. S rastúcim záujmom o sezónne, netradičné a zároveň výživné potraviny si gaštany získavajú svoje miesto aj v modernej slovenskej kuchyni.

Prírodná a udržateľná voľba

Jedlé gaštany nie sú len chutné a zdravé – sú aj ekologicky šetrnou potravinou. Stromy gaštanovníkov nepotrebujú pri pestovaní takmer žiadne pesticídy, majú dlhú životnosť a pomáhajú zadržiavať vodu v krajine. V niektorých oblastiach Európy sa ich pestovanie stáva súčasťou projektov na obnovu zaniknutých sadov a zvyšovanie biodiverzity.

Navyše, ak si gaštany kúpite od lokálneho pestovateľa alebo nazbierate v overenej oblasti, podporujete miestnu ekonomiku a znižujete uhlíkovú stopu spojenú s dovozom. Z hľadiska udržateľnej kuchyne sú teda gaštany ideálnou surovinou – sezónne, výživné a s minimálnou ekologickou záťažou.

Gaštanové hody v Beskydách

Každú jeseň sa v jednej malej beskydskej dedine koná slávnosť, ktorú miestni pomenovali „Gaštanové hody". Miestna pekáreň vtedy ponúka chlieb s múkou z mletých gaštanov, miestne mamičky pripravujú gaštanové muffiny a v kultúrnom dome sa podáva hustá polievka s gaštanmi a koreňovou zeleninou. Najväčšou atrakciou je však dielňa pre deti, kde si môžu pečené gaštany nielen samy pripraviť, ale aj ozdobiť prírodnou maľbou. Ako hovorí jedna z organizátoriek: „Gaštany sú symbolom jesene. Cieľom je ukázať ľuďom, že aj jednoduché a tradičné potraviny môžu byť moderné a chutné."

A práve to je kľúčom k ich popularizácii – pochopiť, že gaštany nie sú len sviatočnou pochúťkou, ale komplexnou potravinou s bohatou tradíciou a moderným využitím.

Skvelá správa je, že dnes sa dajú kúpiť nielen čerstvé plody, ale aj gaštanová múka, pyré alebo gaštanová pasta – ideálne pre tých, ktorí chcú experimentovať s novými chuťami alebo hľadajú alternatívy k lepku, cukru či klasickej múke.

Keď sa teda nabudúce budete prechádzať zahmleným jesenným lesom alebo len nakupovať na trhu, skúste dať gaštanom šancu. Nielenže zahrejú ruky, ale možno si nájdu trvalé miesto aj vo vašej kuchyni.

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat