facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Psychosomatické ochorenie je odrazom vnútorného napätia

Najčastejšie psychosomatické ochorenia

Psychosomatika je fascinujúca oblasť medicíny, ktorá skúma spojitosť medzi psychickým stavom človeka a jeho telesným zdravím. Najčastejšie psychosomatické ochorenia často vznikajú ako odpoveď organizmu na dlhodobý stres, úzkosti či potláčané emócie. Mnoho ľudí sa potýka s bolesťami, tráviacimi problémami alebo inými zdravotnými ťažkosťami, ktoré nemajú jasnú fyzickú príčinu, a napriek tomu sú veľmi reálne. Ako dochádza k tomu, že sa naša psychika premieta do tela? A ako môžeme tieto ťažkosti lepšie pochopiť a zmierniť?

Psychosomatika - prepojenie mysle a tela

Ľudské telo nie je len súbor orgánov, svalov a nervov, ale aj zložitý systém, v ktorom hrajú rolu emócie, myšlienky a prežitky. Keď človek čelí stresu, smútku alebo strachu, jeho telo na to reaguje – zrýchľuje sa srdcový tep, zvyšuje sa hladina stresových hormónov a svaly sa napnú. Ak je tento stav krátkodobý, telo si s ním zvyčajne poradí. Problém však nastáva, ak stres pretrváva dlhodobo.

Telo potom hľadá spôsob, ako sa s ním vyrovnať, a môže začať vysielať varovné signály v podobe fyzických ťažkostí. Najčastejšie psychosomatické ochorenia vznikajú práve tak, že sa psychická nerovnováha prenesie na telesnú úroveň.

Najčastejšie psychosomatické ochorenia a ich prejavy

Bolesť pohybového aparátu

Jednou z najčastejších foriem psychosomatických ťažkostí sú bolesti chrbta, krčnej chrbtice a svalového aparátu. Ak je človek dlhodobo pod tlakom, napätie sa hromadí najmä v oblasti šije a ramien. Mnoho ľudí si sťažuje na stuhnutosť svalov, bolesti hlavy alebo dokonca blokády chrbtice. Tieto ťažkosti nie sú spôsobené fyzickým preťažením, ale chronickým stresom a emočným vypätím.

Symbolicky môžeme povedať, že ľudia „nesú váhu sveta na svojich pleciach". Neustály tlak v práci, problémy vo vzťahoch alebo pocit zodpovednosti za druhých môžu viesť k tomu, že telo začne vysielať signály v podobe bolesti.

Tráviace ťažkosti

Tráviaci trakt je úzko prepojený s nervovou sústavou. Nie je náhoda, že sa o ňom niekedy hovorí ako o „druhom mozgu". Keď sa človek ocitne v emočne náročnej situácii, môže pociťovať nevoľnosť, pálenie záhy alebo bolesti brucha. Stres a úzkosť často vedú k podráždeniu čriev, čo môže spôsobiť syndróm dráždivého tračníka alebo chronické hnačky či zápchu.

Niektorí ľudia majú tendenciu v období stresu prejedať sa, iní naopak strácajú chuť do jedla. Obe varianty môžu viesť k narušeniu tráviaceho systému a vzniku dlhodobých problémov.


Vyskúšajte naše prírodné produkty

Srdcové ťažkosti

Ďalšie bežné psychosomatické ťažkosti súvisia s kardiovaskulárnym systémom. Dlhodobé emočné napätie môže spôsobiť zvýšený krvný tlak, nepravidelný srdcový tep alebo pocity tlaku na hrudi. Niekedy môžu príznaky pripomínať infarkt, hoci lekárske vyšetrenie nepreukáže žiadny organický problém.

Tento stav býva označovaný ako „syndróm zlomeného srdca". Silné emócie, ako je strata blízkeho človeka, rozchod alebo intenzívny stres, môžu skutočne ovplyvniť srdcovú činnosť.

Kožné ochorenia

Koža je ďalším orgánom, ktorý silne reaguje na psychický stav človeka. Ekzémy, akné, žihľavka alebo lupienka sa často zhoršujú v obdobiach stresu. U niektorých ľudí sa môžu kožné problémy objaviť aj v súvislosti s potlačenými emóciami – napríklad nevyjadrený hnev alebo dlhodobá úzkosť môžu viesť k podráždeniu kože.

Z psychosomatického hľadiska môžeme povedať, že koža „prehovára", keď človek potláča svoje pocity. Mnoho pacientov si všimne, že ich kožné ťažkosti miznú, keď sú v psychickej pohode.

Ako možno psychosomatické ochorenia riešiť?

1. Uvedomenie si súvislostí

Prvým krokom k uzdraveniu je pochopenie toho, že fyzické príznaky môžu mať psychickú príčinu. Ak lekárske vyšetrenia neukazujú žiadny jasný dôvod zdravotných ťažkostí, je vhodné zamyslieť sa nad tým, či stres, úzkosti alebo nevyriešené problémy náhodou neovplyvňujú stav tela.

2. Práca s emóciami

Potláčané emócie môžu viesť k dlhodobému napätiu v tele. Terapia, meditácia, relaxačné techniky alebo písanie denníka môžu pomôcť uvoľniť emočné blokády a spracovať vnútorné konflikty.

3. Dychové cvičenia a meditácia

Práca s dychom pomáha regulovať nervový systém a znižovať stresovú reakciu tela. Meditácia alebo mindfulness techniky môžu pomôcť upokojiť myseľ a zlepšiť celkový psychický stav.

4. Fyzická aktivita

Pohyb je jedným z najlepších spôsobov, ako redukovať stres a napätie v tele. Pravidelné cvičenie posilňuje nielen telo, ale tiež pomáha uvoľniť myseľ a vyplaviť endorfíny – hormóny šťastia.

5. Zmena životného štýlu

Zdravá strava, dostatok spánku a eliminácia chronického stresu môžu výrazne prispieť k celkovej rovnováhe tela a mysle. Niekedy aj drobné zmeny, ako je zavedenie relaxačných rituálov alebo obmedzenie preťaženia v práci, môžu mať veľký dopad na zdravie.


Vyskúšajte naše prírodné produkty

Najčastejšie psychosomatické ochorenia sú dôkazom toho, že telo a myseľ sú neoddeliteľne prepojené. Keď telo prehovára prostredníctvom bolesti, tráviacich ťažkostí alebo kožných problémov, často nám dáva najavo, že niečo v našom živote nie je v rovnováhe.

Ak sa naučíme týmto signálom načúvať, môžeme nielen zmierniť fyzické ťažkosti, ale tiež dosiahnuť väčší psychický pokoj a spokojnosť. Psychosomatika nám ukazuje, že cesta k uzdraveniu vedie nielen cez lieky a lekárske zákroky, ale aj prostredníctvom práce s emóciami a celkovou starostlivosťou o psychickú pohodu.

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat