facebook
Objednávky zadané do 12:00 sa odosielajú okamžite | Doprava zadarmo nad 60 EUR | Výmena a vrátenie do 90 dní zadarmo

Aké má čierna reďkev účinky a kedy sa jej vyhnúť

Čierna reďkovka - staronový zázrak pre zdravie, ale s niekoľkými ALE

Zatiaľ čo v regáloch supermarketov často siahame po známej červenej reďkovke, jej tmavá príbuzná – čierna reďkovka – zostáva skôr tajomstvom pre zasvätených. Možno preto, že svojim vzhľadom pôsobí skôr nenápadne a jej intenzívna, štipľavá chuť nie je pre každého. Napriek tomu má čierna reďkovka v ľudovom liečiteľstve aj tradičnej medicíne pevné miesto už stovky rokov. Je známa pre svoje detoxikačné, zažívacie a imunitu posilňujúce účinky, ale ako to už býva, ani ona nie je bez rizík. Čierna reďkovka totiž môže mať aj nežiaduce účinky, predovšetkým pri nevhodnom užívaní alebo u citlivejších osôb.

Jej využitie siaha od kuchyne po domácu lekáreň a bola cenená už v starovekom Egypte, kde slúžila nielen ako potravina, ale aj ako prostriedok na posilnenie vitality. Dnes sa k nej vraciame v kontexte moderného zdravého životného štýlu a záujmu o prírodné alternatívy ku klasickým liekom. Prečo by teda čierna reďkovka mala nájsť svoje miesto aj vo vašej chladničke?

Čo vlastne čierna reďkovka obsahuje?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o obyčajnú koreňovú zeleninu. Pod tmavou, niekedy až takmer čiernou šupkou, sa ale skrýva skutočný poklad bioaktívnych látok. Čierna reďkovka je bohatá na vitamín C, vitamíny skupiny B, železo, draslík, vápnik a horčík. Obsahuje tiež síru – práve tá je zodpovedná za jej typickú ostrosť, ale zároveň aj za radu jej zdravotných benefitov.


Vyskúšajte naše prírodné produkty

Kľúčovou zložkou sú potom glukosinoláty – prirodzené rastlinné zlúčeniny, ktoré podľa niektorých štúdií prispievajú k ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi a podporujú detoxikačnú činnosť pečene. Nie je teda divu, že čierna reďkovka býva odporúčaná pri jarných očistách organizmu alebo ako podpora pri rekonvalescencii.

Čierna reďkovka a jej hlavné účinky

Najčastejšie sa čierna reďkovka využíva kvôli svojmu vplyvu na trávenie. Podporuje tvorbu žlče, napomáha tráveniu tukov a stimuluje činnosť pečene. To z nej robí obľúbený prírodný prostriedok pri pocite ťažkosti po jedle alebo pri miernych tráviacich ťažkostiach. V ľudovej medicíne sa tradične nastrúhala na jemno, zmiešala s medom a používala ako prírodný sirup pri kašli a nachladnutí – jej štipľavosť pomáha uvoľniť hlieny a upokojiť zahlienené priedušky.

Zaujímavosťou je aj jej schopnosť podporovať vylučovanie žlče, čo je dôležité nielen pre trávenie, ale aj pri prevencii žlčníkových kameňov. Pri dlhodobom užívaní môže mať priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu alebo mierne formy ztučnenia pečene. Navyše, vďaka obsahu antioxidantov, môže prispieť k celkovému posilneniu imunity a ochrane pred civilizačnými ochoreniami.

Ale čo keď to s ňou preženieme?

Možné nežiaduce účinky čiernej reďkovky

Rovnako ako u iných prírodných prostriedkov, platí aj u čiernej reďkovky známe pravidlo: všetkého s mierou. Pri nadmernej konzumácii alebo u citlivejších jedincov môže čierna reďkovka spôsobiť nežiaduce účinky, najmä žalúdočné podráždenie, nadúvanie, hnačku alebo bolesti brucha. Zvlášť opatrní by mali byť ľudia s citlivým žlčníkom alebo s už diagnostikovanými žlčníkovými kameňmi – zvýšená produkcia žlče by u nich mohla vyvolať koliku.

Jedným z typických scenárov je situácia, keď človek prvýkrát ochutná čiernu reďkovku napríklad v šťave alebo ako súčasť detoxikačnej kúry a telo na ňu zareaguje citlivo. Práve surová forma býva pre tráviaci trakt najintenzívnejšia. V takom prípade je vhodné prejsť na menšie dávky, prípadne skúsiť reďkovku tepelne upraviť – aj keď tým časť účinných látok stratí.

V niektorých prípadoch môže narušiť funkciu štítnej žľazy, a to kvôli obsahu goitrogénov – látok, ktoré môžu pri nadmernom príjme narušiť vstrebávanie jódu. To je však riziko skôr pri dlhodobej nadmernej konzumácii surovej reďkovky a týka sa predovšetkým ľudí s už existujúcou poruchou štítnej žľazy.

Ako čiernu reďkovku bezpečne zaradiť do jedálnička?

Najjednoduchšie je začať pomaly. Ak je pre vás jej chuť príliš intenzívna, skúste ju nastrúhať do šalátu a skombinovať s jogurtom alebo kyslou smotanou – tuk totiž čiastočne zmierňuje štipľavosť. Obľúbená je tiež ako súčasť nátierok, kde sa chuť reďkovky snúbi s tvarohom či lučinou. A pre odvážnejších? Domáci reďkovkový sirup s medom – starý recept našich babičiek, ktorý funguje aj dnes pri prvých príznakoch nachladnutia.

Zaujímavou možnosťou je aj čerstvo vylisovaná šťava – silne koncentrovaný elixír, ktorý by sa mal piť po lyžičkách, najlepšie po jedle. V obchodoch so zdravou výživou alebo na farmárskych trhoch možno nájsť aj fermentovanú variantu, ktorá má jemnejšiu chuť a zároveň podporuje črevnú mikroflóru.

Keď babičkina reďkovka nahradila sirup z lekárne

Jedna čitateľka zdieľala, ako si po rade nachladnutí v zime vybavila radu svojej babičky: „Nastrúhaj čiernu reďkovku, pridaj med a nechaj odležať cez noc. Na druhý deň je to ako sirup – a pomáha viac než lieky." S trochou nedôvery recept vyskúšala – a k jej prekvapeniu sa kašeľ počas dvoch dní zmiernil. Nielenže jej sirup chutil, ale mala pocit, že naozaj pomohol. Takáto skúsenosť ukazuje, že prírodné prostriedky nemusí byť len povery, ale často skrývajú to, čo moderná veda ešte len objavuje.

Kedy sa čiernej reďkovke radšej vyhnúť?

Napriek tomu, že je čierna reďkovka často vnímaná ako bezpečný doplnok stravy, existujú situácie, kedy by jej konzumácia mala byť konzultovaná s odborníkom. Patria sem:

  • ľudia s ochorením žlčníka (najmä s kameňmi)
  • osoby so zvýšenou citlivosťou žalúdka alebo syndrómom dráždivého čreva
  • pacienti s poruchou štítnej žľazy
  • malé deti a tehotné ženy (z dôvodu možnej reakcie na niektoré bioaktívne látky)

V týchto prípadoch platí, že konzultácia s lekárom alebo odborníkom na výživu je vždy na mieste. Alternatívou môže byť užívanie čiernej reďkovky vo forme doplnku stravy, kde je dávkovanie presne určené a riziko podráždenia minimálne.

Čierna reďkovka ako súčasť udržateľného stravovania

Popri zdravotných benefitoch stojí za zmienku aj ekologický rozmer tejto nenápadnej plodiny. Čierna reďkovka je tradičná, lokálne pestovaná koreňová zelenina, ktorá nevyžaduje zložité podmienky pre rast a má dlhú skladovateľnosť. Skvele zapadá do konceptu sezónneho a udržateľného stravovania, ktoré preferuje lokálne produkty a minimalizuje ekologickú stopu.

Či už ju využijete ako prírodný liek, alebo ako súčasť jesene na tanieri, čierna reďkovka si zaslúži viac pozornosti, než obvykle dostáva. Jej účinky na zdravie sú síce výrazné, ale o to dôležitejšie je pristupovať k nej s rešpektom a vedomím, že každé telo reaguje inak.

Ako povedal už Hippokrates: „Nech je jedlo tvojím liekom a liek tvojím jedlom." V prípade čiernej reďkovky to platí dvojnásobne. Len je potrebné vedieť, kedy ubrať.

Zdieľať

Kategória Vyhľadávanie Chat