
Ako odstrániť lak na nechty z oblečenia a zachrániť svoje obľúbené kúsky

Lak na nechty je skvelý pomocník pre rýchlu domácu manikúru, ale dokáže narobiť poriadnu neplechu – najmä keď skončí tam, kam nepatrí. Škvrna od laku na nechty na obľúbenej blúzke, rifliach alebo posteľnej bielizni vie poriadne pokaziť deň. Našťastie existujú spôsoby, ako lak na nechty z oblečenia odstrániť, bez toho, aby došlo k nenávratnému poškodeniu látky. Chce to len trochu trpezlivosti, znalosť materiálu a pár pomôcok, ktoré možno už máte doma.
Základom je rýchla reakcia
Základné pravidlo znie: čím skôr škvrnu odstránite, tým väčšia je šanca, že sa jej zbavíte úplne. Lak tuhne rýchlo, ale keď ide o čerstvú škvrnu, je oveľa ľahšie ju odstrániť. Napriek tomu nie je nutné panikáriť, aj zaschnutý lak možno z oblečenia dostať – len to bude chcieť trochu viac starostlivosti.
Keď sa vám teda stane nehoda a lak skončí na tričku alebo napríklad na vankúšovom obale, neotáľajte. Nepokúšajte sa škvrnu rozmazať alebo silou zotrieť. Lak by sa mohol len viac zapracovať do vlákien a výsledok by bol ešte horší.
Ako odstrániť lak na nechty z oblečenia podľa typu látky
Nie všetky látky reagujú rovnako. Bavlna, polyester alebo džínovina znesú trochu drsnejšie zaobchádzanie, ale u jemných tkanín, ako je hodváb alebo vlna, je potrebné byť opatrnejší. Prvým krokom je vždy skontrolovať etiketu oblečenia a zistiť, aký druh starostlivosti je odporúčaný. Ak je látka „len na chemické čistenie", radšej sa obráťte na profesionálnu čistiareň.
Nasledujúce postupy vám ale môžu pomôcť s väčšinou bežných tkanín:
1. Použitie odlakovača bez acetónu (alebo s opatrnosťou aj s acetónom)
Odlakovač býva prvá vec, po ktorej človek inštinktívne siahne, a často oprávnene. Acetón dokáže narušiť štruktúru zaschnutého laku, čo uľahčí jeho odstránenie. Ale pozor – acetón môže poškodiť syntetické vlákno (napr. polyester) alebo odfarbiť textíliu. Preto je dôležité najprv vyskúšať odlakovač na menej viditeľnom mieste.
Ak je výsledok v poriadku, jemne naneste malé množstvo na vatový tampón alebo handričku a poklepávajte ním na škvrnu (nikdy netrite!). Lak by sa mal začať rozpúšťať a prenášať na vatu. Pracujte pomaly a trpezlivo, kým sa lak neuvoľní. Následne látku dôkladne vyperte.
2. Liehové prípravky alebo dezinfekcia
V prípade, že nemáte po ruke odlakovač, môže pomôcť lieh, izopropylalkohol alebo aj bežná dezinfekcia na ruky s vysokým obsahom alkoholu. Proces je podobný ako u odlakovača – opatrne naniesť, nechať chvíľu pôsobiť a potom blotovať (teda jemne odsávať).
Alkohol je všeobecne šetrnejší než acetón, ale aj tak je dobré si pred použitím overiť reakciu látky.
3. Lak na nechty na bavlne alebo džínovine
Tieto materiály sú odolnejšie, takže si môžete dovoliť trochu viac priameho zásahu. Na džínsy môžete použiť aj menšie množstvo acetónu bez obáv z vyblednutia. U bavlny je to podobné, ale vždy záleží na farbe a type potlače.
Jedna mamička opisovala, ako jej dcéra omylom vyliala ružový lak na biele školské tričko. Skúšala najprv bežný odlakovač, ale škvrna sa len rozmazala. Nakoniec zafungovala kombinácia – najprv látku namočila do studenej vody, potom opatrne aplikovala alkohol a nakoniec pretrela trochou saponátu. Po niekoľkých opakovaniach a vypraní bolo tričko takmer ako nové.
Naopak neodporúča sa používať horúcu vodu, pretože môže škvrnu „zapečatiť" do vlákien.
Čo robiť, keď lak zaschne?
Zaschnutý lak na nechty vyzerá na prvý pohľad ako stratená bitka. Ale aj tu sa dá zvíťaziť. Dôležité je najprv odstrániť čo najviac stuhnutého materiálu mechanicky – napríklad jemne nožom zoškrabať hornú časť, bez toho aby ste poškodili látku. Až potom má zmysel skúšať rozpúšťadlá.
Ak ide o svetlé alebo biele textílie, možno opatrne nasadiť peroxid vodíka, ktorý zároveň pôsobí ako bieliaci prostriedok. Opäť odporúčame otestovať reakciu látky na menej viditeľnom mieste. Po aplikácii je vhodné látku ihneď vyprať, ideálne ekologickým pracím prostriedkom.
Prírodné a šetrné metódy
Ak sa snažíte o ekologický spôsob života a nechcete používať agresívnu chémiu, existujú aj šetrnejšie varianty, ako sa zbaviť škvrny od laku. Za zmienku stojí napríklad biely ocot, ktorý má mierne leptavé vlastnosti a môže pomôcť uvoľniť lak z vlákien. Možno ho zmiešať s jedlou sódou a vytvoriť pastu, ktorú na škvrnu ľahko nanesiete, necháte pôsobiť a potom dôkladne vyperiete.
Prírodné metódy sú samozrejme jemnejšie a účinnejšie skôr na čerstvé alebo menšie škvrny. Ale pre ľudí citlivých na chémiu alebo pri starostlivosti o detské oblečenie predstavujú rozumnú alternatívu.
Čo je dobré mať doma po ruke
Mnoho ľudí má tendenciu škvrny odkladať na „až bude čas". Ale práve včasná reakcia rozhoduje o výsledku. Preto sa oplatí mať v domácnosti „záchranný balíček" – pár základných vecí, ktoré môžu zachrániť nielen obľúbený sveter, ale aj povesť u svokry počas nedeľného obeda.
Ak sa chystáte na dôkladnejšie čistenie, určite sa hodí mať po ruke pár osvedčených pomocníkov. Úplným základom je odlakovač, ideálne bez acetónu – ten je totiž šetrnejší k materiálom a nezanecháva toľko poškodení ako jeho klasická verzia. K nanášaniu alebo stieraniu môžete využiť buď obyčajné vatové tampóny, alebo lepšie savý mikrovláknový handriček, ktorý navyše nezvlhne toľko ako vata.
Na dezinfekciu a odmastenie výborne poslúži lieh alebo iný alkoholový čistič – oba zvládnu odstrániť aj odolnejšie škvrny. Ak preferujete prírodnejšiu cestu, skvelú prácu odvedie aj biely ocot, ktorý je navyše antibakteriálny. V kombinácii s trochou jedlej sódy zvládnete aj jemný peeling znečistených miest.
Pri namáčaní vecí sa bude hodiť miska, do ktorej všetko pohodlne vložíte, a ak sa objaví odolnejšia špina, bezkonkurenčne pomôže starý zubný kartáčik – hravo sa dostane aj do záhybov a pritom je dostatočne jemný, aby látku alebo povrch nepoškodil.
Na záver nezabudnite na ekologický prací prostriedok, ktorý je nielen šetrný k prírode, ale aj k materiálom, ktoré čistíte.
Vyskúšajte naše prírodné produkty
Prevencia je najlepšie riešenie
Hoci nie je možné predísť každej nehode, existujú spôsoby, ako riziko minimalizovať. Ak si lakujete nechty doma, je rozumné používať staré uteráky alebo noviny ako podklad. Takisto sa odporúča lakovať nechty v oblečení, ktoré vám nebude ľúto, ak by došlo k zašpineniu.
Zaujímavé je, že podľa niektorých štúdií (napr. publikovaných v Journal of Environmental Health) obsahujú niektoré laky na nechty látky, ktoré nielen znečisťujú, ale môžu byť aj zdravotne rizikové. Preto je vhodné vyberať laky a odlakovače, ktoré sú označené ako „non-toxic" alebo majú prírodné zloženie – šetrné nielen k telu, ale aj k odevom a životnému prostrediu.
Ako hovorí staré známe porekadlo: „Nie je dôležité, čo sa stane, ale ako na to zareagujete." V prípade škvrny od laku na nechty to platí dvojnásobne. Rýchly zásah, rozvaha a správne prostriedky môžu zachrániť aj to, čo sa na prvý pohľad zdá stratené.
Či už ide o obľúbenú blúzku alebo posteľnú bielizeň, odstránenie laku na nechty nie je nemožné. Stačí vedieť, ako na to – a mať po ruke pár dobrých rád.