Nasturtium officinale (Nasturtium officinale)
Iné názvy: žerucha potočná, biela žerucha, kapusta svätého Patrika, žerucha, Radicula nasturtium, Rorippa nastusrtium-aqaticum
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Žerucha, známa aj ako žerucha potočná, biela žerucha alebo kapusta svätého Patrika, je celosvetovo rozšírená rastlina patriaca do čeľade kapustovitých. Okrem iného je známa aj pod anglickým názvom watercress alebo latinskými názvami Radicula nasturtium a Rorippa nasturtium-aquaticum. Je to trváca, vodná až vlhkomilná rastlina, ktorá rastie najmä na brehoch potokov alebo riek, v močiaroch alebo na iných miestach s dostatkom vody. Pôvodne pochádza z Európy a západnej Ázie, v súčasnosti je rozšírená takmer po celom svete. Jej oblúkovité stonky sú pokryté striedavými listami s oválnymi až kopijovitými čepeľami. Kvety potočníka sú malé, biele so štyrmi okvetnými lístkami.
Využíva sa najmä v gastronómii. Jeho mladé listy a stonky sú veľmi chutné a môžu sa jesť surové, ako súčasť šalátov alebo varené, ako špenát. Pridáva sa aj do polievok, omáčok alebo syrových nátierok. Vďaka svojej charakteristickej, mierne horčicovej chuti je obľúbenou súčasťou rôznych diét. Okrem toho je nutrične veľmi hodnotná - obsahuje veľké množstvo vitamínov (najmä vitamín C), minerálov, ale aj antioxidantov. V minulosti sa dokonca využívala v medicíne, kde sa z nej pripravovali odvary na liečbu rôznych ochorení. V súčasnosti sa síce jeho liečivé účinky vedecky málo dokazujú, ale vďaka svojim výživovým hodnotám sa stále považuje za veľmi zdravú potravinu.