Levulinát sodný
Iné názvy: soľ kyseliny levulínovej
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Soľ kyseliny levulínovej, známa aj ako levulinát sodný, je syntetická organická zlúčenina, ktorá má významné využitie v rôznych priemyselných odvetviach. Táto látka sa používa ako kondicionér na pokožku a zmäkčovadlo, vďaka čomu je obľúbenou zložkou v kozmetickom priemysle. Jej antimikrobiálne vlastnosti sú užitočné nielen v kozmetike, ale často sa používa aj ako súčasť konzervačných zmesí v potravinárskom priemysle.
Kyselina levulínová, z ktorej sa soľ tvorí, je bioplatformou chemickej látky pochádzajúcej z biomasy, čo z nej robí obnoviteľný zdroj pre chemický priemysel. Táto látka má široké priemyselné využitie vrátane výroby palív, chemikálií a polymérov. Jej výroba je v súčasnosti priemyselne dobre etablovaná s veľkými výrobnými zariadeniami v Číne, ako aj v Spojených štátoch a Európe.
Kyselina levulínová sa získava z kukuričného extraktu a pridáva sa do krémov, pleťových vôd a iných kozmetických výrobkov s cieľom zabrániť mikrobiálnej kontaminácii a predĺžiť ich trvanlivosť. Vďaka týmto vlastnostiam a širokému spektru použitia je soľ kyseliny levulínovej dôležitým a multifunkčným prvkom v rôznych priemyselných odvetviach.