Koriander (Coriandrum sativum)
Iné názvy: koriander, aníz, rímsky šalát, koriander, čínska petržlenová vňať, koriander, dhanyaka, dhania, kustumburi, koriander, persil arabe, koriander
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Koriander, známy aj pod názvami koriander, aníz, aníz, rímsky koriander, koriander, čínska petržlenová vňať, koriander, dhanyaka, dhania, kustumburi, koriander, persil arabe alebo koriander, je jednoročná bylina pestovaná pre svoju vôňu a chuť. Táto rastlina je obľúbená najmä v ázijskej, latinskoamerickej a stredomorskej kuchyni. Jej semená majú sviežu, mierne korenistú chuť, zatiaľ čo listy pripomínajú svojou chuťou petržlenovú vňať. Rýchlo sa vyparuje, preto by sa mala pridávať len do hotových jedál.
Koriander sa používa ako prírodné dochucovadlo alebo korenie v mnohých pokrmoch a výrobkoch. Napríklad do rôznych druhov omáčok, polievok, šalátov, ryže, strukovín a mäsa. Pravidelne sa používa v mexickej kuchyni, kde ho možno nájsť v salse alebo guacamole. Jeho semená sa používajú aj pri výrobe niektorých druhov alkoholu, napríklad ginu. Koriander sa používa aj v medicíne vďaka svojim liečivým vlastnostiam, vďaka ktorým je dobrým liekom proti nadúvaniu a kŕčom, ako aj v kozmetike. Napríklad oleje alebo krémy vyrobené z koriandra pôsobia protizápalovo a upokojujú pokožku.