Klinček (Eugenia caryophyllata)
Iné názvy: Klinček, Syzygium aromaticum, Caryophyllus aromaticus L., Flos caryophylli aromatici, Koreň klinčeka, Caryophyllus, Caryophyllum, Cengke, Choji, Nellik, Labango, Nagri, Karafuu, Klabong, Kranbu
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Klinčekovec (Eugenia caryophyllata), známy aj ako klinček voňavý, Syzygium aromaticum, Caryophyllus aromaticus L., Flos caryophylli aromatici, klinček koreňový, Caryophyllus, Caryophyllum, Cengke, Choji, Nellik, Labango, Nagri, Karafuu, Klabong alebo Kranbu, je tropický vždyzelený strom pochádzajúci z Moluckého súostrovia. Jeho suchá vňať malých kvetov má zvláštnu, silne aromatickú vôňu a je široko používaná ako korenie a v medicíne. Klinčekovník môže dosiahnuť výšku až 20 metrov a naplno kvitne približne po desiatich rokoch. Po dozretí sa kvetné puky zbierajú, sušia a potom sa používajú pre svoju charakteristickú vôňu a chuť.
Vďaka intenzívnej chuti a vôni sa klinčeky často pridávajú do pečiva, perníkov, marinád, omáčok alebo punčov. Často sa používa aj ako súčasť zmesí korenín, napríklad do masala chai alebo kari. V potravinárskom priemysle sa klinčeky používajú aj pri výrobe niektorých druhov údenín alebo syrov. Mimo gastronómie sa klinčekový olej používa v parfumérii alebo aromaterapii vďaka svojej silnej, výraznej a hrejivej vôni. Klinčekový olej sa pridáva aj do antiseptických prípravkov na podporu hojenia rán a podráždenej pokožky. V tradičnej medicíne sa klinček používa pre svoje protizápalové a analgetické účinky. Má tiež antioxidačné, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ktoré môžu podporiť imunitný systém.