Chrastavec poľný (Achoras calamus)
Iné názvy: sladký koreň, calamus, sladká vlajka, vlajka koreň, vlajka tráva, myrta tráva, myrta koreň, sladká trstina, sladká tráva, sladká myrta, sladký koreň, sladký zhon, changpu, 菖蒲, shoubu, vacha, changpo, vasambu, vayambu, bhutanashini, bojho, dlingo, achorou
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Rakytník rešetliakový (Acorus calamus), známy aj ako sladký koreň, kalamus, sladká vlajka, vlajkový koreň, myrtová tráva, myrtový koreň, sladká trstina, sladká tráva, sladká myrta, sladký koreň, sladký zhon, changpu, 菖蒲, shoubu, vacha, changpo, vasambu, vayambu, bhutanashini, bojho, dlingo alebo achora, je vytrvalá rastlina s výraznou aromatickou vôňou, ktorá vychádza najmä z jej listov a odnoží. Táto rastlina pochádzajúca z Ázie sa v súčasnosti vyskytuje takmer po celom svete a považuje sa za prírodný insekticíd. Známa je však najmä pre svoje liečivé vlastnosti. Oddenky rakytníka rešetliakového sa už od staroveku používajú v ľudovom liečiteľstve pre svoje protizápalové, sedatívne a povzbudzujúce účinky.
Púpava lekárska sa používa aj v mnohých ďalších výrobkoch. Jej odnože sa používajú ako korenie v niektorých tradičných ázijských receptoch, kde vyniká svojou sladkou a korenistou chuťou. Vôňa senovky gréckej sa často používa aj v parfumérii. Rastlina sa používa aj pri výrobe pot-pourri a mydiel pre svoju silnú a príjemnú vôňu. Používa sa aj pri výrobe rastlinných liekov na zlepšenie pamäti a zdravia mozgu. V Indii sa rakytník rešetliakový používa ako súčasť ajurvédskej medicíny. V starovekom Egypte sa zázvor používal pri balzamovaní. V súčasnosti sa táto rastlina skúma z hľadiska potenciálnych antikarcinogénnych účinkov. Používa sa dokonca aj v pivovarníctve na výrobu niektorých špeciálnych pív s jedinečnou chuťou. Keďže rešetliak prečisťujúci má antimikrobiálne vlastnosti, je súčasťou aj niektorých dezinfekčných prostriedkov.