Chmeľ (Humulus lupulus)
Iné názvy: Chmeľ (Humulus lupulus) šištice 160 mg
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Chmeľ, latinsky Humulus lupulus, je známy nielen v pivovarníctve, ale aj v medicíne. Na prvý pohľad je to rastlina, ktorá sa používa v mnohých výrobkoch pre svoje účinky alebo liečivé vlastnosti. Ale či už ide o pivovarníctvo alebo medicínu, základom sú šištičky, konkrétne 160 mg, ktoré obsahujú cenné látky.
Pivo - túto skutočnosť pozná každý, kto niekedy pil pivo. Chmeľ je jednou z hlavných zložiek piva a je zodpovedný za jeho horkú chuť. Chmeľ sa používa aj v liečiteľstve, kde sa z neho vyrábajú rôzne tinktúry, čaje a prášky. Tie sa potom používajú najmä pre svoje sedatívne účinky, teda ako prírodný liek proti úzkosti a nespavosti. Chmeľ nachádza uplatnenie aj v kozmetickom priemysle, kde je súčasťou mnohých prípravkov na starostlivosť o pleť a vlasy, pretože je známy svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Hlavnou účinnou látkou získavanou z chmeľu je humulón. Ten má v tele silný antioxidačný účinok.
Ak to zhrnieme, chmeľ, presnejšie 160 mg šištice, je prírodný poklad, ktorý sa využíva v rôznych odvetviach. Či už hľadáme chuť a vôňu v pive, upokojenie a relaxáciu v medicíne alebo zdravie a krásu v kozmetike, vždy sa môžeme spoľahnúť na túto bylinu. Bez chmeľu by bol náš svet oveľa chudobnejší, čo sa týka chuti aj liečivých účinkov.