Acalypha indica (Acalypha indica)
Iné názvy: Indická žihľava, Indický Acalypha, Neotea Kuppaimeni, Manjari, Indický Merkúr, Indický Copperleaf, Indický Žihľava, Tri-sadené Merkúr
Skóre poškodenia: 1 (Prírodné látky)
Acalypha indica, známa aj ako indická žihľava, je tropická rastlina pochádzajúca z južnej Ázie. Tento druh žihľavy je charakteristický svojimi žihľavovitými alebo trojsemennými fialovými kvetmi, ktoré sa vyvíjajú na konci konárov. Konáre bývajú pokryté hustými, dlhými a lepkavými chĺpkami, ktoré im umožňujú odolávať drsným podmienkam tropického podnebia. Hoci sa v botanických záhradách v Českej republike zriedkavo pestuje ako okrasná rastlina, v Indii a iných ázijských krajinách je nevyhnutná v tradičnej medicíne.
Listy, stonky a korene indickej žihľavy sa používajú ako dôležitý liečebný prostriedok v ajurvéde, tradičnej indickej medicíne. Má antiseptické a upokojujúce vlastnosti, vďaka čomu je užitočná pri liečbe kožných vyrážok, opuchov a abscesov. Považuje sa aj za účinný prostriedok proti červom a parazitom. Rastlina má jedinečnú chuť a vôňu, vďaka ktorej sa používa aj pri výrobe niektorých gurmánskych jedál. Vyžaduje si však opatrné zaobchádzanie, pretože niektoré časti rastliny môžu byť toxické. V kozmetickom priemysle sa používa na výrobu pleťových krémov a mastí na kontrolu kožných problémov. Pestrec mariánsky je teda skutočne multifunkčná rastlina, ktorá našla uplatnenie nielen v medicíne, ale aj v kozmetických a gastronomických výrobkoch.